Poradnik Geoinformatyczny
Poradnik Geoinformatyczny to cykl porad związanych z wykorzystaniem technologii geoinformacyjnych w zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie. W tym miejscu znajdują się wszystkie opublikowane na stronie Centrum Informacji Kryzysowej instrukcje w formacie PDF przedstawiające praktyczne zagadnienia geoinformacyjne, które mogą być wykorzystane w pracy jednostek zarządzania kryzysowego i ratownictwa.
SESAR Innovation Days 2023 - poster
Poster prezentowany podczas SESAR Innovation Days 2023, wydarzeniu współorganizowanym z Uniwersytetem w Sewilli pod hasłem "Inspirujące, długofalowe badania w dziedzinie zarządzania ruchem lotniczym". Specjaliści PANSA przy współpracy z Zespołem CIK CBK PAN przygotowali poster "Innowacje w koordynacji operacji lotniczych podczas działań związanych z ochroną ludności".
Country-wide flood monitoring service: methods, applications, and functionalities
Artykuł prezentuje metodykę przetwarzania satelitarnych obrazów radarowych Sentinel-1 w celu detekcji wody powierzchniowej i budowy serwisu monitorowania powodzi na obszarze Polski. Serwis powstał w CBK PAN.
Object- versus pixel-based unsupervised fire burn scar mapping under different biogeographical conditions in Europe
Artykuł prezentuje wyniki porównania dwóch wybranych metod kartowania obszarów spalonych, obiektowej i pikselowej. Wykorzystano obrazy satelitarne Sentinel-2 pozyskane dla poligonów testowych położonych w różnych strefach klimatycznych Europy oraz pokrytych różnymi typami roślinności. Badanie miało na celu wskazanie zalet i ograniczeń każdej z metod pod względem dokładności wykrycia pożarzysk.
SESAR Innovation Days 2022 - poster
Poster prezentowany podczas SESAR Innovation Days 2022, wydarzeniu zorganizowanym przez HungaroControl przy Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie pod hasłem "Inspirujące, długofalowe badania w dziedzinie zarządzania ruchem lotniczym". Specjaliści PANSA przy współpracy z Zespołem CIK CBK PAN przygotowali poster "Wspiarcie koordynacji bezzałogowych i załogowych operacji lotniczych w zarządzaniu kryzysowym".
Wskaźnik intensywności ognia dla pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym
Artykuł dotyczy zastosowania wskaźnika intensywności ognia, dzięki któremu można uzyskać informację o stopniu w jakim został spalony dany obszar oraz degradacji roślinności dla części obszaru Biebrzańskiego Parku Narodowego po pożarze z kwietnia br. Końcowym wynikiem jest mapa przedstawiająca stopień degradacji roślinności wypalonej, co odnosi się bezpośrednio do intensywności ognia, który strawił badany obszar. Opracowana mapa pozwala wytypować obszary, które zostały najbardziej dotknięte pożarem. Artykuł został opublikowany na portalu ARCANAGIS.
Wykrywanie wody na zdjęciach optycznych Sentinel-2 na podstawie wskaźników wodnych
W niniejszej publikacji postanowiono zbadać charakterystykę zobrazowań Sentinel-2 pod kątem detekcji wody oraz sprawdzić przydatność różnych wskaźników wodnych w celu stworzenia poprawnej maski wody. W wyniku badań został opracowany indeks Sentinel Water Mask (SWM) do wyznaczania wody dedykowany zobrazowaniom optycznym Sentinel-2. Analizy skupiały się na możliwości szybkiego i efektywnego wykrywania wody, co jest kluczowym elementem w przypadku zarządzania kryzysowego na skutek powodzi. Artykuł został opublikowany w czasopiśmie naukowym Teledetekcja Środowiska we wrześniu 2018 roku.
Comparison of Sentinel Water Mask and other indices for water mapping on Sentinel-2 images
Poster naukowy (wersja anglojęzyczna) prezentowany podczas konferencji ESA-ESRIN: 2nd Mapping Water Bodies from Space Confrence (Frascati, Włochy) w dniach 27-28 marca 2018 r.
Rodzinny plan ewakuacyjny
Opracowany przez CIK "Rodzinny plan ewakuacyjny" stanowi pomoc w przygotowaniu siebie i pozostałych domowników na wypadek ewakuacji.
Application of Polish experience in the implementation of the flood directive in Georgia – hydrological calculations
Artykuł naukowy będący wynikiem prac prowadzonych w ramach projektu koordynowanego przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w roku 2016 pt.: "Nauka modelowania hydraulicznego dla zapobiegania powodziom - 2 stopień - wsparcie kompetencji i gotowości instytucji gruzińskich". Współautorem artykułu jest Marta Milczarek z Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN.
Sentinel Water Mask (SWM) - New index for water detection on Sentinel-2 images
Poster naukowy (wersja anglojęzyczna) prezentowany podczas kursu ESA: 7th Advanced Land Training Course on Land Remote Sensing (Gödöllő, Węgry) w dniach 4-9.09.2017 r.
Ćwiczenie dowódczo-sztabowe jako metoda optymalizacji procedur ratowniczych na przykładzie symulacji skutków katastrofy morskiej
Artykuł naukowy został opracowany w wyniku przeprowadzonych ćwiczeń symulacji skutków katastrofy morskiej współorganizowanych przez CIK CBK w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w dniach 26–28 kwietnia 2016 roku. Artykuł został opublikowany w Zeszytach Naukowych WSOSP nr 1/2017.