-
Ogólnopolskie
-
Strona prezentująca RAPORT DOBOWY powstający w Krajowym Centrum Zarządzania Kryzysowego Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Raport zawiera informację o sytuacjach kryzysowych w kraju odnotowanych w ciągu ostatniej doby.
-
Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego (WCZK)Całodobowa dyżurna służba operacyjna ustanowiona z celem utrzymania szybkiego i sprawnego obiegu informacji w razie sytuacji kryzysowej. Na stronach internetowych WCZK zamieszczają informacje na temat bieżących zdarzeń kryzysowych w regionie i w kraju.
-
-
Geoportal gromadzący produkty projektu ISOK w szczególności mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego oraz scenariusze zniszczenia lub uszkodzenia wału przeciwpowodziowego dla obszarów zagrożonych powodzią.
-
Serwis pogodowy IMGW-PIB, podający najświeższe informacje o ostrzeżeniach meteorologicznych i hydrologicznych dla Polski.
-
Portal projektu Stop Powodzi informuje o działaniach Wód Polskich związanych z zarządzaniem ryzykiem powodziowym i ochroną przeciwpowodziową oraz dostępnych danych geoprzestrzennych.
-
W ramach projektu System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO) dostępna jest aplikacja umożliwiająca wyszukiwanie osuwisk dla danego powiatu i gminy oraz dostęp do dokumentacji monitoringu osuwisk terenów zagrożonych ruchami masowymi.
-
Serwis przedstawiający na interaktywnych mapach statystyki dotyczące bezpieczeństwa na terenie m.st. Warszawa.
-
Mapy przedstawiające potrzeby zdrowotne w zakresie ratownictwa oraz przedstawiające rejony operacyjne baz HEMS 60 km oraz czasów dyżurów.
-
Aplikacja pokazująca miejsca doraźnego schronienia przed m.in. ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w pobliżu lokalizacji użytkownika.
-
Serwis mapowy prezentujący dane Policji o stanie bezpieczeństwa publicznego.
-
Interaktywna mapa prezentująca dane Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego o wypadkach na polskich drogach.
-
Interaktywna mapa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przedstawiajaca rozmieszczenie gminnych i przyszpitalnych lądowisk HEMS.
-
Interaktywna mapa przejść i obiektów Straży Granicznej.
-
-
Europejskie
-
Serwis dostarczający informacje na potrzeby zarządzania kryzysowego w odniesieniu do różnych zdarzeń kryzysowych takich jak: zagrożenia meteorologiczne, geofizyczne, celowe i przypadkowe katastrofy wywołane przez człowieka.
-
Centrum działające w ramach Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) zajmujące się przetwarzaniem zobrazowań satelitarnych na potrzeby zarządzania kryzysowego i ratownictwa. Działa 24/7 dostarczając analiz przestrzennych obszarów objętych kryzysem na świecie.
-
Instytucja zajmująca się teledetekcją i przetwarzaniem zdjęć satelitarnych we Francji. W ramach Rapid Mapping Service dostarczane są kryzysowe informacje geoprzestrzenne w czasie zbliżonym do rzeczywistego.
-
Portal dostarczający aktualnych informacji, raportów i artykułów na temat powodzi na całym świecie. FloodList jest inicjatywą wspieraną oraz współfinansowaną przez program Copernicus.
-
-
Międzynarodowe
-
Serwis mapowy prezentujący informacje dotyczące katastrof naturalnych lub technologicznych na potrzeby zarządzania kryzysowego jak i informowania ludności.
-
Otwarta platforma umożliwiająca dostęp do produktów opartych o dane satelitarne wykorzystywane w zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie oraz zrzeszająca ich dostawców prowadzona przez Biuro ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA).
-
Serwis dostarczający dostęp do danych satelitarnych oraz analiz przestrzennych wykorzystywanych podczas zdarzeń kryzysowych oraz w pomocy humanitarnej. Stworzony przez Instytut ONZ do spraw Badań i Szkoleń (UNITAR).
-
Platforma informacyjna działająca w ramach ECHO (pol. Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności). Na platformie znajdują się liczne opracowania kartograficzne wspomagające działania operacyjne pomocy humanitarnej.
-
Platforma Web-GIS, która prezentuje bieżące klęski naturalne, ostrzeżenia dotyczące tych zdarzeń, liczne opracowania kartograficzne i analizy oparte o dane satelitarne dla całego świata będąca inicjatywą m.in. ONZ oraz Komisji Europejskiej.
-
Geoportal zawiera wiele danych, analiz oraz usług i aplikacji Web-GIS związanych z zarządzaniem kryzysowym dla wybranych regionów (w szczególności Afryka i Azja). Jedną z głównych funkcji SERVIR jest monitoring Ziemi w oparciu o dane satelitarne EO.
-
Platforma monitorująca w czasie zbliżonym do rzeczywistego (near-real time) występowanie trzęsień Ziemi na terenie całego globu oraz dostarczająca licznych analiz przestrzennych dotyczących zagrożeń naturalnych dla terenu Stanów Zjednoczonych.
-
Organizacja non-profit dostarczająca informacji kryzysowej w oparciu o dane satelitarne. Platforma MapAction gromadzi dane, analizy przestrzenne i cyfrowe mapy z miejsc dotkniętych kataklizmem z całego świata.
-
Platforma internetowa stworzona przez organizację GFDRR (Global Facility for Disaster Reduction and Recovery). Umożliwia sprawdzenie na mapie zagrożeń naturalnych dla dowolnego obszaru na świecie oraz dostarcza szereg informacji o zagrożeniach.
-
Platforma Europejskiej Agencji Kosmicznej, której zadaniem jest promowanie wykorzystywania nowych technik satelitarnych i metod przetwarzania zobrazowań satelitarnych w wyznaczaniu oraz badaniu zagrożeń naturalnych.
-
Serwis gromadzący informacje oparte o dane satelitarne oraz usługi WEB-GIS mający na celu wsparcie działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ratownictwa w regionie Azji i Pacyfiku. Inicjatywa ASRSAF (Asia-Pacific Regional Space Agency Forum).
-
UNSIDR jako jednostka ONZ dostarcza wielu raportów dotyczących zarządzania kryzysowego, statystyk, danych, artykułów, publikacji oraz zrzesza liczne jednostki i instytucje realizujące postanowienia Sendai Framework for Disaster Risk Reduction.
-
Platforma firmy DigitalGlobe dostarczająca wysokorozdzielczych danych satelitarnych podczas wielkoskalowych zdarzeń kryzysowych.
-
Platforma działająca na zasadach croudsourcingu w ramach której wolontariusze analizują zdjęcia satelitarne i wyznaczają różnorodne obiekty, w tym na potrzeby zarządzania kryzysowego pod kątem inwentaryzacji i oceny szkód.
-
Platforma monitorująca aktualne zdarzenia kryzysowe za pomocą której można na bieżąco śledzić dostępność zobrazowań satelitarnych. Ponadto zapewnia dostęp do platform social media, na których aktualizowane są informacje dotyczące danego zdarzenia.
-
-
Inne źródła informacji powiązane z zarządzaniem kryzysowym
-
Portale tematycznePortale tematyczne prezentują aktualne informacje, artykuły oraz analizy eksperckie związane z bezpieczeństwem i obronnością, działalnością Policji i PSP oraz przedstawiają tematykę związaną z funkcjonowaniem ratownictwa w Polsce.
-
Serwis poruszający kompleksowo kwestie bezpieczeństwa krajowego i globalnego.
-
Przewodnik po aktualnych zagadnieniach branży bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz forum wymiany poglądów i specjalistycznej wiedzy w zakresie zadań służb odpowiedzialnych za poszczególne obszary bezpieczeństwa publicznego.
-
Portal prezentujący aktualne informacje o działalności Policji.
-
Portal prezentujący aktualne informacje o działalności Państwowej Straży Pożarnej.
-
Serwis zrzeszający społeczność ratowniczą.
-
Magazyn dla służb ratunkowych.
-
Magazyn dla strażaków zawodowych i ochotników, pracowników centrów zarządzania kryzysowego oraz osób interesujących się ratownictwem, projektantów systemów bezpieczeństwa i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pożarowe.
-
-
Think-tankiThink-tanki prezentują specjalistyczne analizy, raporty i opracowania związane z tematyką różnych wymiarów problematyki bezpieczeństwa.
-
Niezależny ośrodek analityczny powołany w celu prowadzenia badań i analiz, pobudzania debaty publicznej oraz rozwijania innowacyjnego sposobu myślenia w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa Polski.
-
Niezależny ośrodek analityczny, centrum wymiany poglądów i budowania strategii, któremu przyświeca idea podnoszenia znaczenia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej we współczesnym świecie.
-
Instytut realizujący ogólnopolskie i europejskie projekty naukowe, opracowujący ekspertyzy i rekomendacje programowe, organizujący konferencje oraz publikujący raporty, których odbiorcami są instytucje unijne, rządowe i samorządowe, politycy i media.
-
Placówka ekspercka, współpracująca z wieloma ośrodkami zajmującymi się sprawami międzynarodowymi i zagadnieniami bezpieczeństwa w kraju i za granicą.
-
Think-tank stawiający na popularyzację strategicznego myślenia o państwie, społeczeństwie i gospodarce zarówno w skali mikro - na poziomie lokalnej grupy działania, samorządu czy też firmy, jak w skali makro - na poziomie ogólnokrajowym i globalnym.
-
Celem Fundacji jest działanie na rzecz bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, w tym na rzecz poprawy bezpieczeństwa w sieci Internet.
-
Niezależny think tank specjalizujący się w polityce zagranicznej i bezpieczeństwie międzynarodowym.
-
Niezależny, pozarządowy ośrodek zajmujący się problemami polityki międzynarodowej oraz polityką zagraniczną i europejską Polski.
-
-
KlastryKlastry prezentują informacje o nowych rozwiązaniach technologicznych na rzecz podmiotów uczestniczących w procesie zarządzania kryzysowego.
-
Klaster mający na celu zapewnienie trwałego miejsca Polski na międzynarodowym rynku przemysłu obronnego jako pełnoprawnego partnera i centrum myśli technicznej, badań naukowych i produkcji przemysłowej.
-
Jednostka pozawydziałowa Politechniki Śląskiej odpowiedzialna m.in. za koordynację prac naukowo-rozwojowych i wdrożeniowych realizowanych w Uczelni na rzecz przemysłu obronnego
-
Centrum mające za zadanie integrację zespołów badawczych pracujących wewnątrz Uczelni nad zagadnieniami związanymi z szeroko rozumianą obronnością i bezpieczeństwem oraz popularyzację tej tematyki badań.
-
Głównym celem klastra jest dążenie do ciągłego rozwoju kompetencji i wdrażania najnowszych technik w sektorze ratownictwa, bezpieczeństwa, ochrony mienia, ludności i środowiska naturalnego.
-
-