Konferencja Końcowa Inicjatywy CoSky – dziękujemy za udział!
W wydarzeniu uczestniczyło ponad 80 przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Urzędów Wojewódzkich, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Wojsk Obrony Terytorialnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Wód Polskich, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz wielu innych instytucji związanych z zarządzaniem kryzysowym. Uczestnicy mieli okazję do wymiany doświadczeń i dyskusji na temat najnowszych technologii oraz dobrych praktyk w zakresie koordynacji operacji lotniczych i mapowania dronowego, również w kontekście działań podjętych podczas powodzi w Polsce we wrześniu 2024 r.
Konferencję otworzyli przedstawiciele Operatora Programu „Sprawy wewnętrzne” - Magdalena Zdrojewska, zastępca dyrektora w Departamencie Funduszy Europejskich MSWiA oraz Ambasador Norwegii Øystein Bø, podkreślając znaczenie międzynarodowej współpracy w obszarze ochrony ludności.
Wskazano również możliwości finansowania przyszłych projektów w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego, co szczegółowo omówili przedstawiciele Departamentu Funduszy Europejskich MSWiA oraz Norweskiego Dyrektoriatu Ochrony Ludności (DSB), prezentując równocześnie dotychczasowe osiągnięcia w polsko-norweskiej współpracy bilateralnej.
Następnie Komendant Główny PSP, Mariusz Feltynowski, omówił, jak drony przyczyniają się do zwiększenia efektywności działań Państwowej Straży Pożarnej, ilustrując to konkretnymi przykładami operacyjnymi. Dyskusja objęła także wyzwania związane z integracją BSP z lotnictwem załogowym i procedurami operacyjnymi PSP.
Koordynacja lotów dronów w działaniach kryzysowych
Jednym z kluczowych tematów konferencji była bezpieczna i skuteczna koordynacja dronów oraz lotnictwa załogowego. W ramach panelu eksperci z Polski i Norwegii, w tym przedstawiciele PAŻP, PSP oraz Joint Rescue Coordination Centre w Stavanger, omówili różne modele koordynacji operacji lotniczych oraz wnioski wynikające z ostatnich sytuacji kryzysowych. Szczególne zainteresowanie wzbudziła analiza działań podjętych podczas powodzi w Polsce we wrześniu 2024 r., w tym współdziałania różnych służb ratowniczych.
Mapowanie dronowe dla poprawy świadomości sytuacyjnej
Kolejna sesja poświęcona była mapowaniu dronowemu jako narzędziu wspierającym świadomość sytuacyjną podczas sytuacji kryzysowych. W panelu udział wzięli przedstawiciele administracji wojewódzkiej oraz PSP, którzy podzielili się doświadczeniami z zarządzania skutkami powodzi w 2024 roku. Dyskusja skupiła się na:
- roli BSP w dostarczaniu kluczowych informacji dla służb ratowniczych,
- obiegu danych między podmiotami zarządzania kryzysowego,
- możliwościach współdzielenia informacji w czasie rzeczywistym,
- wyzwaniach w analizie i wykorzystaniu danych mapowych w działaniach operacyjnych.
Eksperci z Norwegii przedstawili także system zarządzania kryzysowego w ich kraju oraz organizację operacji BSP podczas klęsk żywiołowych, odwołując się do powodzi z sierpnia 2023 r. na południu Norwegii.
Fundusze i przyszłość współpracy polsko-norweskiej
Ostatnia część konferencji poświęcona była perspektywom dalszej współpracy między Polską a Norwegią w zakresie wykorzystania dronów w zarządzaniu kryzysowym. Jakub Ryzenko (CBK PAN) podkreślił, że kluczowym wyzwaniem na przyszłość będzie dalsza integracja systemów zarządzania lotami BSP oraz ich koordynacja na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom i panelistom za inspirujące rozmowy i cenne wnioski!
Materiały konferencyjne dostępne są do pobrania poniżej.