• en
  • pl
  • Zaloguj
  • Zarejestruj
CIK
CBK
Źródła informacji kryzysowej
Działalność CIK
Produkty operacyjne
Publikacje
Nowe technologie
  • Aktualności
  • Produkty operacyjne
  • Działalność
  • Projekty
    • Aktualne projekty
    • Zakończone projekty
  • Nowe technologie
  • Publikacje
  • O nas

Aplikacje mobilne

W ostatnim czasie, w miarę wzrostu popularności i dostępności szerokiej gamy urządzeń mobilnych, powstało dużo aplikacji mobilnych mających na celu ułatwienie funkcjonowania w różnych dziedzinach życia. W związku z powyższym nie dziwi fakt, że znalazły one także zastosowanie w szeroko pojętej dziedzinie bezpieczeństwa, gdzie są  stosowane zarówno przez podmioty zarządzania kryzysowego jak i służby ratownicze. Aplikacje mobilne stosowane w procesie zarządzania kryzysowego to oprogramowanie instalowane na urządzeniach mobilnych, tj. telefonach komórkowych, smartfonach, tabletach etc., którego podstawową funkcjonalnością jest generowanie i  dystrybucja lub odbieranie ostrzeżeń o zagrożeniach odnoszących się do aktualnego miejsca pobytu użytkowników oprogramowania. Podmioty zarządzania kryzysowego stosują je m.in. w celu:

  • udostępniania użytkownikowi informacji o służbach ratowniczych w terenie;
  • udostępniania informacji  o warunkach meteorologicznych, stanie wód, zaburzeniach ruchu drogowego w danym rejonie;
  • określania lokalizacji użytkownika telefonu komórkowego (współrzędne geograficzne, adres);
  • udostępniania instrukcji zachowań na wypadek różnych zdarzeń kryzysowych.

Poniżej zostały przedstawione przykładowe aplikacje mobilne stosowane w procesie zarządzania kryzysowego w Polsce. Część z nich została stworzona w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców danego regionu, zaś inne aplikacje mobilne zostały zaprojektowane w odpowiedzi na potrzeby służb ratowniczych. Większość aplikacji moblinych stosowanych w zarządzaniu kryzysowym charakteryzuje się wykorzystywaniem technologii geoinformacyjnych np. przedstawianiem informacji w formie mapy albo wykorzystywaniem sygnału GPS do określania lokalizacji. Z reguły służby ratownicze posiadają zamknięty system ze względów bezpieczeństwa. Natomiast aplikacje przeznaczone dla mieszkańców są zazwyczaj aplikacjami prezentującymi mapy zdarzeń, zagrożeń w bliskiej okolicy na podstawie danych zgromadzonych przez jednostki zarządzania kryzysowego. Poniżej zostały przedstawione wybrane przykłady aplikacji mobilnych wykorzystywanych w zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie. 

Regionalny System Ostrzegania (RSO) 

Regionalny System Ostrzegania (RSO) to bezpłatna aplikacja mobilna o zasięgu krajowym  opracowana w ramach projektu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Telewizji Polskiej. Udostępnia komunikaty generowane przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego (WCZK) zasilane informacjami m.in. z IMGW-PIB, GDDKiA.

Samorządowy Informator SMS (SISMS) 

Samorządowy Informator SMS to bezpłatna aplikacja mobilna udostępniająca informacje związane z zarządzaniem kryzysowym, m.in. ostrzeżenia o zagrożeniach meteorologicznych, komunikacyjnych, alarmy o ewakuacji z powodu zagrożenia, informacje o zakazie wstępu do lasu, obowiązkowych szczepieniach, utrudnieniach i udogodnieniach dla mieszkańców, ale także komunikaty o wydarzeniach kulturalnych w regionie.

Bezpieczne Lubuskie 

Bezpieczne Lubuskie to bezpłatna aplikacja mobilna skierowana do mieszkańców województwa lubuskiego. Jej podstawowe funkcjonalności to m.in.: udostępnianie komunikatów o zagrożeniach powodziowych i komunikacyjnych, informacji meteorologicznych dla regionu, informowanie o utrudnieniach drogowych, czy udostępnianie poradników postępowania w sytuacjach kryzysowych.

e-Granica

Aplikacja e-Granica to bezpłatna, dwujęzyczna aplikacja mobilna województwa lubuskiego, skierowana przede wszystkim do zagranicznych turystów, pracowników firm transportowych itp.  przekraczających polską granicę w woj. lubuskim.

Policja Śląska

Policja śląska jest to aplikacja mobilna ułatwiająca kontakt z jednostkami policji w  województwie śląskim. Umieszczone w niej dane kontaktowe pozwalają na szybki wybór numeru telefonu, czy też wysłanie wiadomości e-mail do wybranej jednostki policji.

mGOPR

Aplikacja mGOPR ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających w górach. Dzięki aplikacji można szybko nawiązać kontakt z jednostką GOPR bez konieczności znajomości numeru. Poprzez wykorzystanie GPS umożliwia śledzenie własnej lokalizacji, wysyłanie ratownikom GOPR lokalizacji z dokładnością 500 m, czy też zgłoszenie do GOPR planowanej trasy podróży. 

MobilnyStrazak

MobilnyStrazak jest aplikacją monitorującą gotowość operacyjną strażaków OSP, jak i ich jednostek. Informacja ta jest udostępniana wśród członków OSP, tak by każdy mógł widzieć jaki jest stan obsady a także zostaje wysyłana do właściwego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP, co daje dyspozytorom możliwość szybkiego i sprawnego dysponowania jednostek OSP. 

CzaDzik

System powstał we współpracy Lasów Państwowych (LP) z Państwową Strażą Pożarną (PSP). Jego celem jest skrócenie czasu przyjęcia zgłoszenia i dotarcia straży pożarnej na miejsce zdarzenia.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.
Copyright © 23 Wszelkie prawa zastrzeżone.
  • Kontakt
  • Polityka cookies
Realizacja: ActiveDesign

ZALOGUJ SIĘ

Pole Adres e-mail jest wymagane.
Format pola Adres e-mail jest nieprawidłowy.
Pole Hasło jest wymagane.
Hasło musi być nie mniejszy od 7.
Forgot password?

Zresetować hasło

Pole Adres e-mail jest wymagane.
Format pola Adres e-mail jest nieprawidłowy.

REJESTRACJA

Pole Imię i nazwisko jest wymagane.
Imię i nazwisko musi być nie mniejszy od 7.
Imię i nazwisko nie może być większy niż 50.
Pole Adres e-mail jest wymagane.
Format pola Adres e-mail jest nieprawidłowy.
Pole Hasło jest wymagane.
Hasło musi być nie mniejszy od 7.
Hasła nie pasują do siebie