Kształtowanie przyszłości Bezzałogowych Systemów Powietrznych (BSP) w reagowaniu na katastrofy: Spotkanie plenarne projektu COLLARIS
Spotkanie odbyło się po Air Traffic Managment Trial, który miał miejsce w Stalowej Woli w dniach 01.09 2023 r., podczas ćwiczeń sztabowych poświęconych reagowaniu na sytuacje powodziowe. Był to ważny krok dla sieci COLLARIS, wyznaczający kierunek na nadchodzące miesiące i lata, uwzględniający również opinie partnerów stowarzyszonych.
Wydarzenie koncentrowało się na zakulisowym spojrzeniu na innowacyjne podejście do zarządzania ruchem lotniczym, które jest obecnie wdrażane w Polsce w sytuacja kryzysowych. Celem ćwiczenia było przetestowanie zdolności województwa podkarpackiego do reagowania na powódź, przy operacyjnym zaangażowaniu przedstawicieli wszystkich agencji i służb ratowniczych. Ćwiczenie miało specjalny komponent dotyczący opracowania optymalnego modelu prowadzenia operacji dronowych podczas zagrożenia powodziowego, składający się z dedykowanego epizodu eksperymentalnego (rzeczywiste operacje dronowe) oraz dodatkowego ćwiczenia przy stole (table-top), w której Kierownik Operacji Powietrznych i piloci UAV mogli przećwiczyć zaawansowany scenariusz koordynacji lotów, w tym lotów załogowych statków powietrznych.
Uczestnicy z całej Europy
W spotkaniu plenarnym po zakończeniu ćwiczenia wzięli udział członkowie Grupy Strategicznej (przedstawiciele głównych partnerów konsorcjum: CIK CBK, MSB, DCNA i KIOS, z wyjątkiem Valabre). Obecni byli również partnerzy stowarzyszeni ze szwedzkiej Policji, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Finlandii. Innymi uczestnikami byli przedstawiciele Instytutów Badawczych RISE, Służby Ratowniczej Södertörn ze Szwecji oraz polscy interesariusze zaangażowani w ATM Trial: Państwowa Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, wojewódzkie i powiatowe centra zarządzania kryzysowego oraz Komenda Główna Policji.
Spotkanie plenarne zostało podzielone na trzy odrębne sesje. Pierwsza część poświęcona była omówieniu ostatnich ćwiczeń z perspektywy kluczowych podmiotów zaangażowanych w działania - Państwowej Straży Pożarnej, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Koordynatora Operacji Powietrznych, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Druga sesja poświęcona była bieżącym i planowanym działaniom COLLARIS oraz wstępnym raportom tematycznym. Podczas ostatniej części spotkania plenarnego zaproszeni goście z zagranicy zostali poproszeni o podzielenie się swoimi refleksjami i spostrzeżeniami na temat ATM Trial i obecnego wykorzystania dronów do celów zarządzania kryzysowego w ich krajach.
Wielki sukces i plany na drugie spotkanie plenarne
Spotkanie plenarne zostało uznane za udane przez jego uczestników z Polski i zagranicy, którzy - oprócz zapoznania się z działaniami COLLARIS we wszystkich liniach tematycznych i możliwości omówienia kwestii związanych z zarządzaniem ruchem lotniczym - docenili również nieformalne możliwości nawiązywania kontaktów oferowane przez to wydarzenie. Ważne jest, aby zapewnić kontynuację tego podejścia podczas następnego posiedzenia plenarnego, które powinno być również zsynchronizowane z odpowiednią konferencją/ćwiczeniami, zapewniając w ten sposób optymalne możliwe zainteresowanie zaangażowanych interesariuszy i maksymalizując wpływy i zasięgi.
Pełne sprawozdanie ze spotkania można znaleźć w załączniku poniżej.