Centrum Kompetencji DRIVER+: seminarium „Bezpieczeństwo dla dronów, drony dla bezpieczeństwa”
Paneuropejska sieć Centrów Kompetencji DRIVER+ (Centres of Expertise, CoE) powstała w celu wspierania rozwoju i wdrażania innowacyjnych rozwiązań i procedur w zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie, w szczególności z wykorzystaniem osiągnięć projektu DRIVER+.
Obecnie skupia 11 partnerów z 9 krajów UE. Funkcję przewodniczącego sprawuje CBK PAN, a wiceprzewodniczącego RAN.
Zarządzanie kryzysowe to sektor, w którym nowe rozwiązania technologiczne, odpowiednio zastosowane, mogą w bardzo krótkim okresie przynieść wiele praktycznych korzyści. Jednym z takich rozwiązań, coraz bardziej popularnym w całej Europie, jest zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych w sytuacjach kryzysowych. Wyzwaniem jest maksymalizacja korzyści, jakie oferują drony (zwłaszcza aktualnej, precyzyjnej informacji o bieżącej sytuacji kryzysowej) przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa ich działania.
Ze względu na fakt, że co najmniej kilka Centrów Kompetencji posiada doświadczenie w operacyjnych wykorzystywaniu dronów w zarządzaniu kryzysowym, a dla polskiego CoE jest to wiodąca specjalizacja, w ramach wymiany informacji i wiedzy zorganizowano wirtualne seminarium na ten temat. Wydarzenie „Bezpieczeństwo dla dronów, drony dla bezpieczeństwa” odbyło się w dniu 21 września. Seminarium koncentrowało się na dwóch głównych zagadnieniach:
- rozwiązania/procedury zapewniające płynne zarządzanie ruchem dronów w sytuacji kryzysowej,
- najlepsze praktyki/przykłady użycia dronów w sytuacji kryzysowej – jak drony mogą przyczynić się do sprawniejszego działania wszystkich zaangażowanych służb.
Część „Bezpieczeństwo dla dronów” obejmowała 2 prezentacje: „Wsparcie operacji dronowych dla bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w polskiej przestrzeni powietrznej” autorstwa Pana Michała Staniewskiego, Kierownika Projektu "Dynamic Safety&Security", w ramach Programu "Usługi cyfrowe dla Bezzałogowych Statków Powietrznych" z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz “Zapewnienie skutecznej łączności dla dronów w sytuacjach kryzysowych” Pani Nicoli Savage, członka RAN z firmy Excelerate Technology.
Podczas części „Drony dla bezpieczeństwa” zaprezentowano:
„Studium przypadku PL: doświadczenia wykorzystania dronów i lotnictwa załogowego w operacjach kryzysowych na podstawie ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej LAS2021” (pan Jakub Ryzenko, szef Centrum Inforacji Kryzysowej CBK PAN),
„Drony do zarządzania kryzysowego we współpracy z organami ścigania” (pan Stefan Haggo z Departamentu Ochrony Cywilnej, Swedish Civil Contingencies Agency (MSB),
„Bezpieczeństwo 3D: Wyzwania społeczne i możliwości związane z rozprzestrzenianiem się dronów cywilnych” (pan Bruno Oliveira Martins, Peace Research Institute Oslo (PRIO).
Osoby zainteresowane pozyskaniem prezentacji z seminarium proszone są o bezpośredni kontakt z CIK.