Sieć COLLARIS będzie kontynuować swoją działalność
Podczas projektu COLLARIS1 (2023–2024) sformułowano następujące wnioski, których trafność została jednoznacznie potwierdzona przez przedstawicieli środowiska ochrony ludności:
- Drony, zwłaszcza w połączeniu z rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji, stanowią przełom w zarządzaniu kryzysowym, zwiększając świadomość sytuacyjną oraz umożliwiając szybsze i skuteczniejsze reagowanie na sytuacje kryzysowe.
- Obecnie jedynie niewielka część dostępnych technologii dronowych jest wykorzystywana operacyjnie w ratownictwie i zarządzaniu kryzysowym. Luka ta będzie się pogłębiać, ponieważ w ciągu najbliższych 3–5 lat pojawi się coraz więcej nowych rozwiązań.
- Główne bariery dla szerszego wdrażania technologii dronowych w zarządzaniu kryzysowym mają charakter prawny i organizacyjny.
- W szczególności rozwój systemów zarządzania ruchem lotniczym, umożliwiających bezpieczne operacje dronów, znacząco zwiększy ich wykorzystanie w ratownictwie i ochronie ludności.
- Większość instytucji zaangażowanych w ochronę ludności nie posiada odpowiednich struktur organizacyjnych ani wystarczającej wiedzy, by efektywnie i na szeroką skalę wykorzystywać drony w swoich działaniach.
Aby skutecznie wspierać szersze i bardziej wszechstronne wykorzystanie UAV/UAS, projekt będzie:
- Ułatwiać wymianę doświadczeń związanych z wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań oraz ich integracją z praktykami operacyjnymi.
- Wspierać rozwój umiejętności, wiedzy i kompetencji osób odpowiedzialnych za ich implementację.
- Dostarczać wiedzę i rekomendacje wspierające rozwój oraz wdrażanie rozwiązań systemowych, umożliwiających efektywne wykorzystanie UAV/UAS – w szczególności w zakresie zarządzania ruchem lotniczym.
Przedstawicieli organów ochrony ludności na wszystkich szczeblach, ratowników, praktyków zarządzania kryzysowego oraz naukowców zainteresowanych dalszym rozwojem i operacyjnym wykorzystaniem UAS w swojej działalności są serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do inicjatyw sieci COLLARIS.
Strona internetowa projektu COLLARIS
Sieć COLLARIS jest koordynowana przez Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN (PL), z Disaster Competence Network Austria (AT), Center for Security Studies - KEMEA (GR), VALABRE (FR), Högskolan i Skövde (SE), Ministry of the Interior - Cyprus (CY), Nederlands Instituut Publieke Veiligheid - NIPV (NL) i University of Cyprus (CY) jako partnerami konsorcjum.
Partnerzy stowarzyszeni sieci COLLARIS to:
- Høgskulen på Vestlandet (HVL)
- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PL)
- Polismyndigheten (SE)
- Dyrekcja Ochrony Ludności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (CR)
- Departament Ratownictwa Kymenlaakso Finlandia (FI)
- Tiepoint (NO)
- Duńska Agencja Zarządzania Kryzysowego College (DK)
- Escola Nacional de Bombeiros (PT)
- Szwedzkie Instytuty Badawcze RISE (SE)
- Södra Älvsborgs Räddningstjänstförbund (SE)
- Gothenburg Fire and Resue Services (SE)
- INERIS DEVELOPPEMENT
- Associazione della Croce Rossa Italiana (IT)
- FairFleet (DE)
- IEDO
- Fintraffic ANS (FI)
Czas trwania: Styczeń 2025 r. - grudzień 2026 r.