Końcowe wyniki i materiały projektu ProSPeReS dostępne online
W ramach projektu opracowano i ulepszono narzędzie oceny podatności VAT Lite (Vulnerability Assessment Tool) w oparciu o informacje zwrotne od społeczności religijnych, aby uczynić je bardziej przyjaznym dla użytkownika i łatwiejszym do wdrożenia w zwykłych miejscach kultu.
Inne ważne osiągnięcia projektu obejmowały opracowanie przewodnika bezpieczeństwa dla obiektów religijnych, przewodnika po środkach bezpieczeństwa z kilkoma szczegółowymi załącznikami (w tym zestaw procedur zapobiegania, ochrony, wykrywania, reagowania i łagodzenia skutków ataków terrorystycznych; protokoły komunikacji i współpracy ze służbami publicznymi oraz zalecenia dotyczące monitorowania / wykrywania / ochrony sprzętu) oraz wprowadzenie do zagrożeń CBRN wraz ze zbiorem scenariuszy z modelami reakcji.
Wszystkie te osiągnięcia zostały przekształcone w serię przyjaznych dla czytelnika materiałów podnoszących świadomość (broszury, ulotki, filmy) dostępnych w kilku językach na stronach https://prosperes.eu/security-awareness/ i https://prosperes.eu/resources/. Są one skierowane głównie do kierowników i personelu obiektów religijnych, a także wiernych i odwiedzających, ale mogą być również przydatne dla ogółu społeczeństwa i praktyków zarządzania kryzysowego.
Projekt obejmował również opracowanie dedykowanego modułowego programu szkoleniowego, starannie zaprojektowanego w celu zwiększenia zrozumienia potencjalnych zagrożeń, na jakie narażone są miejsca kultu religijnego, oraz zapoznania uczestników ze skutecznymi strategiami łagodzenia skutków i reagowania na działania w sposób z jednej strony zapewniający bezpieczeństwo, a z drugiej zachowujący sakralny charakter miejsc kultu. Platforma szkoleniowa ProSPeReS, dostępna pod adresem https://prosperes.eu/course/, oferuje kompleksowe pakiety informacyjne i materiały do szkoleń bezpośrednich (dla trenerów i uczestników), kursów e-learningowych dedykowanych indywidualnym użytkownikom do samokształcenia i szkoleń VR, wykorzystujących nową technologię do wciągającej, praktycznej nauki o ochronie miejsc kultu religijnego. Uczniowie badają i reagują na zagrożenia w środowisku wirtualnym, zwiększając zrozumienie i umiejętności praktyczne. Program szkoleniowy został przetestowany i ulepszony na podstawie szkoleń pilotażowych przeprowadzonych w Polsce i Grecji. Większość materiałów dla trenerów i uczestników szkoleń jest dostępna w angielskiej, polskiej, greckiej i włoskiej wersji językowej.