Ćwiczenia w Szwecji - COLLARIS
Ćwiczenia odbywały się na żywo oraz w formie symulacji wirtualnych, mających na celu poprawę współpracy między różnymi służbami ratunkowymi. Scenariusz ćwiczeń na żywo obejmował pożar w mieszkaniu, wymagający zaangażowania kilku różnych służb. Z kolei po południu przeprowadzono wirtualną symulację scenariusza strefy wojny/obszaru szarego, która obejmowała atak terrorystyczny i uwolnienie przestępcy z gangu w szpitalu w Skövde.
Podczas trialu uzyskano cenne wnioski dotyczące zarządzania kryzysowego i użycia dronów. Wykazano gotowość i znaczenie dronów w ocenie wczesnych etapów incydentów oraz potrzebę współpracy między różnymi podmiotami.
Wnioski po ćwiczeniach:
- istnieje potrzeba rutynowej współpracy między zaangażowanymi podmiotami,
- drony umożliwiają wykonanie szybkiego przeglądu sytuacyjnego i wspomagają podejmowanie decyzji i planowanie działań podczas sytuacji kryzysowej,
- połączenie ćwiczeń praktycznych i wirtualnych umożliwia przeprowadzenie kompleksowego szkolenia obejmującego skomplikowane scenariusze.
Rekomendacje na przyszłość, jakie powstały w wyniku tych ćwiczeń są następujące:
- opracowanie standardowych procedur koordynacji przestrzeni powietrznej – skuteczne zarządzanie przestrzenią powietrzną jest kluczowe dla uniknięcia ryzyka kolizji i prowadzenia skoordynowanych działań,
- rozszerzenie wykorzystania wirtualnych platform szkoleniowych,
- kontynuowanie wymiany doświadczeń w ramach inicjatyw unijnych, takich jak sieć COLLARIS – dzielenie się wiedzą w gronie ekspertów dronowych znacznie poprawia zdolności reagowania kryzysowego.
Kolejne ćwiczenia w ramach projektu COLLARIS odbędą się w czerwcu w Innsbrucku (Austria) oraz na jesieni w Polsce i na Cyprze.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.