Pierwszy satelita z serii Sentinel-3 na orbicie
16 lutego br. pierwszy satelita z serii Sentinel-3 – Sentinel-3A – został wyniesiony na orbitę heliosynchroniczną na wysokość 815 km przez rosyjską rakietę nośną Rokot z kosmodromu w Plesiecku. Sentinel-3A posłuży w szczególności do monitorowania powierzchni oceanów, ale znajdzie również zastosowanie przy obserwacji zmian atmosfery i pokrycia terenu. Czułe sensory umożliwią bardzo dokładny pomiar temperatury wody oraz wysokość fal, co pozwoli ulepszyć system ostrzegania przed powodziami i tsunami. Ponadto Sentinel-3A pozwoli monitorować zanieczyszczenie wody, określać poziom rzek i jezior, badać pokrywę lodową oraz wykrywać pożary.
Sentinel-3A wyposażony jest w 4 instrumenty. Pierwszym instrumentem jest OLCI (ang. Ocean and Land Colour Imager) zbierający dane w 21 kanałach spektralnych (0.4-1.02 μm) z rozdzielczością przestrzenną 300 m przy szerokości ścieżki 1270 km. Kolejnym optycznym instrumentem jest SLSTR (ang. Sea Land Surface Temperature Radiometer) wykorzystujący 9 kanałów (0.55-12 μm) z rozdzielczością przestrzenną 500 m oraz 1 km. SRAL (ang. Sea and Land Surface Radar Altimeter), czyli radarowy altymetr zapewni pomiar w paśmie Ku i C w rozdzielczości 300 m. Natomiast radiometr mikrofalowy MWR (ang. Microwave Radiometer) będzie działać przy częstotliwościach 23,8 i 36,5 GHz obejmując pasmo 200 MHz w każdym kanale.
Sentinel-3A jest pierwszym z serii czterech zaplanowanych satelitów z serii Sentinel-3. Kolejny satelita Sentinel-3B prawdopodobnie trafi w kosmos w pierwszym kwartale 2017 roku.
Więcej informacji na temat satelity Sentinel-3 można znaleźć na stronie ESA: http://www.esa.int/Our_Activities/Observing_the_Earth/Copernicus/Sentinel-3/Introducing_Sentinel-3