Wsparcie CIK CBK PAN w wykorzystaniu dronów w trakcie walki z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego
Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego był jednym z największych wyzwań w ostatnich latach dla podmiotów i służb reagujących na zagrożenia występujące na terenie Polski. Opanowanie pożaru zajęło tydzień, a w akcji brało udział kilkuset strażaków, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnych, pracowników parku i okolicznych mieszkańców. Ogień strawił około 5,5 tys. ha bagiennych łąk, trzcinowisk i lasów, a do walki z nim wykorzystano samoloty i śmigłowce m.in. Lasów Państwowych, policji i Straży Granicznej. Akcję gaśniczą utrudniał fakt, że tereny objęte ogniem były trudno dostępne dla ciężkiego sprzętu zazwyczaj wykorzystywanego w tego typu akcjach. Kluczowe dla ograniczenia strat było precyzyjne lokalizowanie źródeł rozprzestrzeniania się ognia, dlatego uczestnicy akcji zdecydowali się skorzystać z niestandardowych rozwiązań.
Dzięki współpracy Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN oraz firmy Creotech Instruments SA powstało rozwiązanie zwane Drone Rapid Mapping (DRM). Pozwala ono na szybkie przetwarzanie danych z dronów i generowanie ortofotomap i modeli 3D terenu. Jego unikalność wynika z nastawienia na potrzeby służb ratowniczych i instytucji zarządzania kryzysowego – skoncentrowano się na szybkości wykonywania przetworzeń i dostosowaniu formy wyników do użycia w sytuacjach kryzysowych. DRM może być wykorzystywany zarówno jako zdalny serwis dla wielu użytkowników jak i samodzielne przenośne urządzenie („walizka”) mogące pracować w terenie bez kontaktu z siecią. Specjaliści CBK PAN są autorami koncepcji funkcjonalnej tego rozwiązania.
System rozwijano i testowano podczas szeregu ćwiczeń zarządzania kryzysowego z udziałem funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i Policji. Operatorami systemu w trakcie testów byli specjaliści Mobilnego Centrum Analizowania i Opracowywania Danych Satelitarnych funkcjonującego w CIK CBK PAN, mającego za zadanie realizację wsparcia podmiotów sektora bezpieczeństwa.
W krótkim, operacyjnie użytecznym czasie wytwarzano mapy i modele 3D dla wsparcia działań ratowniczych i oceny sytuacji oraz dokumentację miejsca zdarzenia dla celów późniejszego postępowania prokuratorskiego.
W minionym tygodniu prototypowe rozwiązanie zostało wykorzystane operacyjnie podczas walki
z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Funkcjonariusze Komend Wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej z Poznania i Olsztyna wykonali automatyczne naloty fotogrametryczne przy wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych (BSP) nad wybranymi obszarami szczególnie dotkniętymi niszczycielskimi skutkami zjawiska. Następnie w ramach współpracy z Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN pozyskane materiały zostały przetworzone do postaci ortofotomap oraz modeli 3D w celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej podczas realizacji kolejnych etapów działań operacyjnych. Ponadto dane wynikowe systematycznie zasilały Wojewódzkie Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku koordynujące zaangażowanie sił i środków w działania.
Warto podkreślić, iż w połączeniu z danymi satelitarnymi obrazującymi skalę zjawiska pożaru w skali makro, dane pozyskane przy wykorzystaniu BSP oraz przetworzone przy wykorzystaniu rozwiązania DRM stanowiły szczegółowe źródło informacji dla wybranych fragmentów terenu oraz stały się integralną częścią dokumentacji strat powstałych w skutek rozprzestrzeniania się ognia.