Warsztaty planistyczne na wypadek sytuacji kryzysowej na Morzu Bałtyckim
W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele służb, straży i innych podmiotów zarządzania kryzysowego na szczeblu wojewódzkim i krajowym, m.in. przedstawiciele: Wydziału Bezpieczeństwa
i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Żandarmerii Wojskowej -Oddział w Elblągu, Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa etc. oraz przedstawiciele i partnerzy projektu DRIVER.
Celem warsztatów było przedstawienie ich uczestnikom założeń Masowej Operacji Ratowniczej (MRO) na morzu i dyskusja nad działaniami, które powinny być podjęte na lądzie dla przyjęcia dużej liczby osób ewakuowanych, w tym rannych. Podczas warsztatów omówiono najważniejsze etapy przykładowego scenariusza MRO i ustalono zakres zadań koniecznych do wykonania w fazie planowania i reagowania procesu zarządzania kryzysowego, z uwzględnieniem instytucji odpowiedzialnych za ich realizację.
Podczas spotkania odbyła się także prezentacja funkcjonalności narzędzia PROCeed dostępnego w katalogu DRIVER.
EXPE 43 jest wspólnym przedsięwzięciem firmy ITTI - koordynatora Platformy Wschodnioeuropejskiej projektu DRIVER, firmy GMV z Hiszpanii - lidera eksperymentu oraz Szwedzkiej Agencji ds. Cywilnych Sytuacji Kryzysowych (MSB).
Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN, w ramach współpracy z firmą ITTI, współuczestniczy w organizacji demonstracji i przewodzi pracom Zespołu Kierowania Ćwiczeniem (DISTAFF), który stanowią eksperci m.in. z RCB i SAR. Głównym zadaniem DISTAFF jest przygotowanie scenariusza i mechaniki ćwiczenia sztabowego o charakterze studyjnym z wykorzystaniem narzędzi katalogu DRIVER oraz kierowanie demonstracją.