Udział CIK w Ćwiczeniach Wojewódzkich "Bieszczady 2024"
W dniach 26-27 listopada 2024 roku na terenie województwa podkarpackiego odbyły się wielkoskalowe ćwiczenia kryzysowe „Bieszczady 2024”. Organizowane przez Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, ćwiczenia miały na celu sprawdzenie współpracy między administracją publiczną, służbami ratowniczymi i obronnymi w obliczu różnorodnych, złożonych zagrożeń.
Ćwiczenia objęły cztery powiaty: sanocki, brzozowski, leski i bieszczadzki. Kluczowe elementy scenariuszy skupiały się na gaszeniu pożarów w trudnodostępnym terenie, akcjach poszukiwawczo-ratowniczych w terenie górskim i wodzie, działaniach kontr terrorystycznych czy zabezpieczaniu infrastruktury krytycznej. W wydarzeniu uczestniczyło kilkuset przedstawicieli różnych służb, takich jak Podkarpacki Urząd Wojewódzki, Policja, Państwowa Straż Pożarna, GOPR, Straż Graniczna i Wojska Obrony Terytorialnej.
Podczas ćwiczeń wykorzystano i testowano szereg nowoczesnych technologii, w tym drony i dane satelitarne, wspierających zarządzanie kryzysowe i zwiększających efektywność podejmowanych działań. Uczestnicy testowali także systemy informatyczne wspomagające decyzje, co pozwoliło na ocenę ich przydatności w realnych sytuacjach kryzysowych.
Zespół CIK, wspólnie z przedstawicielami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP), zapewnił wsparcie w zakresie koordynowania lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) oraz operacyjnego testowania systemu Search and Help (S&H), opracowanego przez PAŻP przy współpracy z ekspertami CIK. S&H jako dedykowane narzędzie zgłaszania i zarządzania lotami dla służb zarządzania kryzysowego i ratowniczych, ma na celu zapewnienie ciągłości lotów i bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej nad obszarem prowadzenia działań.
Ćwiczenia „Bieszczady 2024” podkreśliły wagę współpracy między różnymi służbami i instytucjami oraz umożliwiły ocenę przygotowania do działania w sytuacjach kryzysowych. Dzięki takim inicjatywom możliwe jest nie tylko doskonalenie procedur, ale również rozwijanie i udoskonalanie technologii i rozwiązań wspierających ratownictwo i zarządzanie kryzysowe.
Rezultaty oraz przebieg działań omówiono podczas końcowego etapu ćwiczeń, którym było wyjazdowe posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Policji, 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych. Eksperci z CIK oraz PAŻP przedstawili swoje wnioski dotyczące osiągniętych celów, skupiając się na potencjale wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych we wspieraniu i monitorowaniu sytuacji kryzysowych oraz na koordynacji działań lotniczych różnych podmiotów na obszarze operacyjnym.
W ramach polsko-norweskiej inicjatywy bilateralnej "CoSky" w ćwiczeniach udział wzięli także przedstawiciele firmy Tiepoint oraz Norweskiego Dyrektoriatu ds. Obrony Cywilnej (DSB). Norwescy goście zapoznali się ze strukturami i procedurami organizacji zarządzania ruchem lotniczym (ATM) w Polsce z wykorzystaniem aplikacji Search & Help (S&H), a także porównano je z aktualnymi praktykami norweskimi.
Dodatkowo, 28 listopada 2024 roku, Państwowa Uczelnia im. Jana Grodka w Sanoku zorganizowała trzecią edycję Konferencji Naukowej pt. „Bezpieczeństwo w obszarach przygranicznych – nauka i praktyka”. Celem konferencji było kompleksowe zaprezentowanie wyników badań i doświadczeń związanych z dynamicznymi zmianami zachodzącymi w otaczającym nas świecie oraz ich wpływem na rozwój zagrożeń, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa obszarów przygranicznych Polski. Podczas konferencji eksperci CIK podzielili się doświadczeniami z działań przeprowadzonych w ramach walki z wrześniową powodzią w Polsce. Była to także doskonała okazja, by zaprezentować założenia uruchomionego wówczas w trybie eksperymentalnym Poland's Civil Security Hub – projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który ma na celu wzmocnienie zdolności reagowania kryzysowego, oraz europejskiej sieci COLLARIS, skupiającej ekspertów w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w zarządzaniu kryzysowym z różnych krajów.
Więcej o ćwiczeniach "Bieszczady 2024":
- https://www.powiat-sanok.pl/aktualnosc-1401-bieszczady_2024_cwiczenia_sluzb_w.html
- http://infopodkarpacie.pl/wiadomosci/pokaz/14980,cwiczenia-kryzysowe-pk-bieszczady-2024-zdjecia
- https://strazacki.pl/cwiczenia/bieszczady-2024/
- https://www.gov.pl/web/uw-podkarpacki/cwiczenia-ratownicze-bieszczady-2024
- https://www.gov.pl/web/kwpsp-rzeszow/wojewodzkie-cwiczenia-ratownicze-bieszczady-2024