Ćwiczenia “BUG 2019”
Wydarzenie zorganizował Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. W ćwiczeniach wzięło udział 250 uczestników, a wśród nich: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Warszawie, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w Ciechanowie – 52. Batalion Lekkiej Piechoty, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej, Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej, Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Starosta Ostrowski, Ostrowski Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, Burmistrz Gminy Brok, Wójtowie Gmin: Małkinia Górna, Zaręby Kościelne, Nur, przedstawiciele PGW WP Wody Polskie, RZGW Lublin oraz Zespół ekspercki Mobilnego Centrum Analizowania i Opracowywania Danych Satelitarnych (MCS) z CIK CBK PAN.
Ćwiczenia miały charakter sztabowo-terenowy. W pierwszej części odbyły się ćwiczenia sztabowe, które miały na celu sprawdzenie procesu zarządzania kryzysowego pomiędzy podmiotami biorącymi udział w ćwiczeniach. Szczególny nacisk został położony na weryfikację poprawności przepływu informacji pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w trakcie wystąpienia powodzi oraz współpracę podmiotów cywilnych z Siłami Zbrojnymi RP. Następnie w części terenowej były przeprowadzane ćwiczenia praktyczne takie jak testowanie wydajności sprzętu, układanie i umacnianie wałów przeciwpowodziowych oraz ewakuacja osób poszkodowanych z zalanych terenów.
Zadaniem zespołu CBK PAN było w szczególności: wytworzenie produktów informacyjnych na potrzeby ćwiczeń, utworzenie stanowiska analizy danych geoinformacyjnych oraz świadczenie wsparcia dla służb i inspekcji biorących udział w ćwiczeniach zarówno w części sztabowej jak i praktycznej.
Więcej informacji o ćwiczeniach jest dostępne na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/wojewodzkie-wiczenia-sztabowo-terenowe-bug-2019.
Udział CBK PAN w ćwiczeniach „PRZEJAZD 2019” zrealizowano w ramach projektu „System operacyjnego gromadzenia, udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku – Sat4Envi”.