COVID-19 na mapach - ŚWIAT
Pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 został zidentyfikowany w mieście Wuhan (prowincja Hubei) w Chinach w grudniu 2019 roku. Niestety wirus rozprzestrzenił się na całym świecie, w wyniku czego Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła światową pandemię. Pod koniec marca 2020 odnotowano ponad 500 000 osób zarażonych na całym świecie, w tym prawie 23 000 zgonów.
Na potrzeby monitorowania obecnej pandemii wirusa SARS-CoV-2 powstało wiele interaktywnych map oraz aplikacji mapowych, które zostały opracowane m.in. przez Światową Organizację Zdrowia, Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, czy firmę Esri. Na mapach gromadzone są różnorodne dane i informacje, np.:
- rozprzestrzenianie się epidemii (w kontekście lokalnym, regionalnym czy światowym);
- identyfikacja miejsc, w których doszło do zakażenia;
- liczba osób z potwierdzonym zakażeniem, hospitalizowanych, wyleczonych, poddanych kwarantannie oraz liczba zgonów;
- lokalizacje szpitali zakaźnych;
- dane demograficzne.
Wiele aplikacji mapowych, oprócz prezentacji danych na interaktywnych mapach, przedstawia zebrane informacje w postaci tabel, wykresów oraz modeli predykcyjnych. Co więcej, zdecydowana większość aplikacji jest podlinkowana przez użytkowników mediów społecznościowych, co zapewnia dostęp do danych ogromnej liczbie odbiorców na świecie.
Coronavirus disease (COVID-19) Situation Dashboard – aplikacja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
Aplikacja Światowej Organizacji Zdrowia przedstawia najnowsze dane na temat liczby osób zakażonych oraz liczby zgonów w poszczególnych krajach. Dane przedstawione są zarówno na interaktywnej mapie jak i w postaci tabelarycznej. Z lewej strony znajduje się wykres słupkowy przedstawiający sumę wykrytych zachorowań danego dnia na całym świecie.
Coronavirus COVID-19 Global Cases by John Hopkins University
Interaktywna mapa opracowana przez Uniwersytet Johna Hopkinsa jest pierwszą tego typu mapą opublikowaną w odpowiedzi na rozprzestrzeniającą się epidemię wirusa SARS-CoV-2. Główna mapa przedstawia rozmieszczenie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w poszczególnych państwach. W tabelach zostały zestawione dane dotyczące potwierdzonych przypadków zachorowań, liczby zgonów oraz liczby wyzdrowień w podziale na poszczególne państwa. W dolnej części mapy możemy zweryfikować stan aktualizacji danych.
Mapping the novel coronavirus outbreak - The Esri Story Maps
Interaktywna prezentacja opracowana przez zespół Esri Story Maps szczegółowo tłumaczy początki wybuchu epidemii. W kolejnych odsłonach czytelnik poznaje poszczególne etapy rozprzestrzeniania się wirusa na cały świat. Prezentacja jest pełna map, tabeli, wykresów, infografik oraz odnośników do innych źródeł, które są każdego dnia aktualizowane.
Microsoft COVID-19 Tracker - Microsoft Bing
Aplikacja mapowa opracowana przez zespół Microsoft Bing przedstawia liczbę wykrytych zakażeń, zgonów i wyzdrowień w poszczególnych państwach. Mapa charakteryzuje się większym poziomem szczegółowości niż te zaprezentowane powyżej –rozmieszczenie zakażeń wirusem SARS-CoV-2 można prześledzić w podziale na jednostki administracyjne wybranego państwa. Ponadto, po wyborze danego kraju, mamy dostęp do artkułów i wiadomości związanych z tym państwem w związku z epidemią COVID-19.
Novel Coronavirus (COVID-19) - HealthMap
Interaktywna mapa HeatlMap wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia rozprzestrzeniania się koronawirusa w czasie rzeczywistym. Naciskając zielony przycisk play możemy obejrzeć gdzie i w jakim tempie rozprzestrzeniała się pandemia COVID-19 od początku stycznia do dnia dzisiejszego.
COVID-19 Surveillance Dashboard – University of Virginia
Przejrzysta aplikacja od naukowców z Uniwersytetu Wirginii oferuje interaktywną mapę, którą można przeglądać za pomocą 4 zakładek - po przełączeniu możemy analizować mapy przedstawiające: liczbę osób wciąż chorych (aktywnych przypadków), całkowitą liczbę osób u których wykryto koronawirusa, liczbę zgonów oraz liczbę wyzdrowień dla poszczególnych państw. Aplikacja zawiera oś czasu (time slider), dzięki której można prześledzić dynamiczne rozprzestrzenianie się epidemii od 22 stycznia 2020 roku. Z lewej strony okna aplikacji znajduje się wykres przedstawiający liczbę zakażeń, zgonów i wyzdrowień, który można analizować w dwóch wersjach – jako dzienny przyrost albo wykres z wartościami skumulowanymi. W zakładce Data można przeglądać dane tabelaryczne.
Na stronie Kaiser Family Foundation znajduje się globalna mapa skumulowanej liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w podziale na poszczególne kraje. Aplikacja umożliwia przełączenie się na analizę danych w formie wykresów przedstawiających trend zachorowań oraz w formie tabelarycznej w podziale na kraje objęte epidemią.
Coronavirus: the new disease Covid-19 explained – South China Morning Post
Bardzo obszerny i aktualny artykuł dotyczący pandemii koronawirusa w Chinach, który zawiera wiele interaktywnych map, wykresów, tabel oraz prostych i czytelnych infografik. W artykule można zapoznać się z ciekawymi zestawieniami danych dotyczących liczby zakażeń oraz zgonów w państwach najbardziej dotkniętych epidemią COVID-19, czy porównaniem liczby zachorowań w Chinach i na świecie w ujęciu czasowym. Infografiki w jasny sposób tłumaczą przyczyny wybuchu oraz przebieg epidemii w mieście Wuhan w Chinach. W artykule znajdują się również informacje dotyczące budowy nowych szpitali, wyjaśnienia jak dochodzi do zakażenia oraz porady jak go uniknąć.
COVID-19 Coronavirus Pandemic – Worldmeter
Na stronie nie znajdziemy wprawdzie żadnej interaktywnej mapy, niemniej jest to bardzo bogate źródło danych statystycznych dotyczących COVID-19. Worldmeter gromadzi wiele danych tabelarycznych, wykresów oraz statystyk globalnych dla państw dotkniętych epidemią koronawirusa.
COVID-19 situation update worldwide - European Centre for Disease Prevention and Control
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDPC) podaje codziennie na swojej stronie aktualną liczbę osób zakażonych koronawirusem w poszczególnych państwach oraz umożliwia pobranie tych danych w formie pliku Excel, CSV, JSON, czy XML. Ponadto ECDPC przedstawia zebrane dane w postaci histogramów i prostych map statycznych pokazujących m.in. dzienny przyrost zachorowań w podziale na kontynenty i kraje.
COVID-19 Tracker - London School of Hygiene & Tropical Medicine
Aplikacja mapowa opracowana przez Londyńską Szkołę Higieny i Medycyny Tropikalnej (London School of Hygiene & Tropical Medicine) jest oparta na danych dotyczących zachorowalności na COVID-19 z WHO i CDC (Centers for Disease Control and Prevention) i pozwala sprawdzić zarówno liczbę zgonów i wykrytych zachorowań na danym obszarze, jak również zestawić współczesne dane z historycznymi epidemiami tj.: 2014-Ebola, 2009-H1N1 (świńska grypa), 2003-SARS.
Coronavirus-Monitor – Berliner Morgenpost
Mapa rozwoju epidemii koronawirusa na świecie ze szczegółowym uwzględnieniem wybranych regionów. Coronavirus-Monitor dostarcza dane nt. liczby zachorowań i zgonów w Niemczech w podziale na landy i okręgi, w USA w podziale na stany, zaś w Chinach na prowincje.
Więcej map
Z dnia nad dzień powstaje coraz więcej map i aplikacji dotyczących pandemii COVID-19 na świecie. Poniżej podajemy inne ciekawe linki:
- Tracking Coronavirus COVID-19 – Here Technologies
- Epidemic Calculator
- Genomic epidemiology of novel coronavirus – The Nextstrain Team
- Mapa i statystyki dla Włoch
- Liczba osób zarażonych i zgonów w okręgach w Niemczech
- Dane dot. epidemii COVID-19 w Austrii
- Dane dot. epidemii COVID-19 w Kanadzie
- Dane dot. epidemii COVID-19 we Włoszech
- Dane dot. epidemii COVID-19 w Holandii
- Dane dot. epidemii COVID-19 w Wlk. Brytanii
- Dane dot. epidemii COVID-19 w Hiszpanii
- Mapa przedstawiająca informacje medialne dot. COVID-19 ze świata
- Mapa rozprzestrzeniania się koronawirusa - ThinkGeo
- Mapa przedstawiająca dane statystyczne dla państw dot. COVID-19 - CNA
- Mapa przedstawiająca Global Security Index