COVID-19 na mapach - POLSKA
Pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 został zidentyfikowany w mieście Wuhan (prowincja Hubei) w Chinach w grudniu 2019 roku. Niestety wirus rozprzestrzenił się na całym świecie, w wyniku czego Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła światową pandemię. W Polsce pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 został zarejestrowany 4.03.2020 r. w Zielonej Górze. Pod koniec marca odnotowano ponad 1000 osób zarażonych koronawirusem, w tym 14 zgonów. Niestety statystyki są niepokojące – w pierwszym tygodniu kwietnia odnotowano już ponad 4500 potwierdzonych przypadków chorych na COVID-19 oraz ponad 100 zgonów.
Już na początku marca zaczęły powstawać pierwsze mapy i aplikacje monitorujące rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce.
Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) - Ministerstwo Zdrowia
Rządowa strona Ministerstwa Zdrowia w domenie Gov.pl jest oficjalnym źródłem danych dotyczących epidemii COVID-19 w Polsce. Na stronie Ministerstwa uzyskamy aktualne informacje i zalecenia związane z epidemią koronawirusa w naszym kraju. Wykaz zarażeń koronawirusem prezentowany jest w dwóch postaciach:
- mapy zarażeń w formie kartogramu z podziałem na województwa, gdzie możemy zapoznać się z liczbą zachorowań i zgonów w poszczególnych regionach,
- tabeli zarażeń.
Krajowa wersja popularnej już na całym świecie aplikacji mapowej Uniwersytetu Johna Hopkinsa opracowana przez polski oddział firmy Esri. Główna mapa przedstawia rozmieszczenie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w poszczególnych województwach (po kliknięciu na kontury regionu można odczytać liczbę potwierdzonych i śmiertelnych przypadków). W tabelach z lewej strony ekranu zostały zestawione dane dotyczące potwierdzonych przypadków zachorowań oraz liczby zgonów w podziale na województwa. W tabelach z prawej strony ekranu zostały zgromadzone najważniejsze dane dla całego świata. Aplikacja Esri opiera się na danych z Ministerstwa Zdrowia, GUS oraz Johns Hopkins CSSE.
Monitoring zagrożenia koronawirusem w Polsce – GIS-Expert
Firma GIS-Expert jako jedna z pierwszych opublikowała mapę przedstawiającą dane na temat rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19 w Polsce. Interaktywna mapa prezentuje takie dane jak: aktualna liczba osób zarażonych, liczba zgonów, liczba osób wyleczonych, liczba osób hospitalizowanych, objętych kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym oraz nadzorem epidemiologicznym w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców.
Covid-19 Działania realizowane przez PSP i OSP
Aplikacja mapowa opracowana na podstawie szablonu Esri przedstawia działania PSP i OSP związane z walką z koronawirusem na terenie Polski. Aplikacja składa się z 4 podstawowych okien, w których to za pomocą interaktywnych map oraz wykresów słupkowych zostały zwizualizowane takie zagadnienia jak: liczba polowych izb przyjęć, liczba przejść granicznych, rozmieszczenie przejść granicznych oraz polowych izb przyjęć, czy udział sił i środków w działaniach. Aktualność danych możemy sprawdzić w dolnej części okna aplikacji.
Przejrzysta interaktywna mapa przedstawiająca aktualną liczbę zachorowań, zgonów oraz wyzdrowień z podziałem na województwa. Na stronie prezentowane są aktualne informacje dotyczące liczby osób hospitalizowanych, poddanych kwarantannie, objętych nadzorem epidemiologicznym czy liczby wykonanych testów. W zakładce Statystyki możemy przeanalizować podstawowe statystyki w postaci histogramów takie jak: skumulowane przypadki zachorowań i przypadki śmiertelne w czasie, czy nowe przypadki zachorowań i przypadki śmiertelne w poszczególnych dniach.
Na platformie Inspire Hub została dodana warstwa Szpitale zakaźne, która przedstawia rozmieszczenie szpitali zakaźnych przyjmujących pacjentów chorych na COVID-19.
Krajowy Geoportal dodał do swoich zasobów folder danych Koronawirus. W folderze znajdują się 3 warstwy: Zachorowania (liczba zachorowań i zgonów z podziałem na województwa), Państwowa Inspekcja Sanitarna (rozmieszczenie stacji SANEPID) oraz Szpitale zakaźne (rozmieszczenie szpitali zakaźnych z podziałem na istniejące i przystosowane oraz szpitale z oddziałem zakaźnym).
Prosta mapa przedstawiająca najważniejsze dane związane z epidemią koronawirusa w Polsce tj.: liczba potwierdzonych zakażeń, liczba zgonów, liczba wyzdrowień, liczba osób hospitalizowanych, obserwowanych, objętych kwarantanną oraz liczba wykonanych testów. Na mapie można wyświetlić 5 warstw: szpitale zakaźne, miejsca zgonów, laboratoria, stacje PSSE, aktywne punkty graniczne. Po kliknięciu na daną ikonę pojawia się okno z informacjami. Na górnym pasku strony przewijają się aktualne wiadomości, zaś w dolnej części strony jest możliwość analizy danych w formie licznych wykresów (zakładka Wykresy), czy wyświetlenia symulacji rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa w Polsce począwszy od 4.03. do dnia dzisiejszego (zakładka Symulacja).
Na stronie znajdują się mapy oraz liczne wykresy i statystyki dotyczącą epidemii Covid-19 w Polsce i na świecie w oparciu o dane z Ministerstwa Zdrowia oraz Worldmeter.info. Z prawej strony mapy pt. „Mapa koronawirusa w Polsce” zostały podlinkowane tweety Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Środowiska dotyczące obecnej sytuacji w kraju.
Na stronie WOŚP została opublikowana prosta mapa przedstawiająca lokalizację osób gotowych do pomocy (np. zrobienie zakupów, załatwienie pilnych spraw) osobom potrzebującym w tym trudnym czasie epidemii. Za pomocą prostego formularza każdy z nas może zgłosić chęć niesienia pomocy – w formularzu zaznaczamy naszą lokalizację tym samym deklarując obszar, w którym możemy udzielić pomocy.
Celem projektu "Wirus na mapie" realizowanego przez Koło Naukowe GeoSiN z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest monitorowanie rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19 w Polsce, bazując na oficjalnych komunikatach rządowych i doniesieniach mediów ogólnopolskich i lokalnych. Tym, co wyróżnia ten portal mapowy od innych jest możliwość przeanalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa na poziomie gmin - oznacza to bardzo wysoki poziom szczegółowości. Dzięki suwakowi czasu możemy przeanalizować dynamikę epidemii od pierwszego przypadku z dnia 04.03 do dnia dzisiejszego. Inną ciekawą funkcjonalnością jest mapa z rozmieszczeniem szpitali zakaźnych w Polsce – punkty z lokalizacją szpitali mają nadane bufory odległości w stosunku do lokalizacji jaką podamy. Dzięki temu możemy sprawdzić, do którego szpitala zakaźnego mamy najbliżej a do którego najdalej w naszej okolicy. Prawdopodobnie w przyszłości szczegółowe aktualizacje będą obejmowały tylko kilka województw. Wynika to z dużego wzrostu liczby zdarzeń, przez co coraz trudniej jest utrzymać bazę na poziomie zakładanej dokładności i aktualności.